poniedziałek, 1 września 2008

Portret w plenerze, cz.3

Jim Talkington (z prophotolife) zamieścił dzisiaj kolejny (i prawdopodobnie ostatni) film na temat portretu w plenerze. W tym tygodniu pozwala nam zobaczyć jak wykonuje portret rodzinny.

Najważniejsze aby pamiętać o:

 • wyborze obiektywu odpowiedniego do takich zdjęć - najlepiej darować sobie obiektywy szerokokątne i znaleźć jakiś z ogniskową nie mniejszą niż 50mm

 • trzeba pamiętać aby wszystkie osoby znajdujące się na zdjęciu były ostre - z tego powodu nie kombinujemy z płytką głębią ostrości (która przydaje się przy robieniu portretu jednej osoby) i ustawiamy przysłonę (zależnie od warunków) na f/8 lub nawet f/11

Episode 27, Outdoor Portraits #3 from Jim Talkington on Vimeo.

4 komentarze:

 1. tomekleszczynski17 września 2008 01:16

  Nie wiem czy przeoczyłem coś, ale szukam informacji nt. balansu bieli przy takich zdjęciach. Model stoi w cieniu, doświetlamy lampą przez parasolkę, takie światło będzie miało chyba inną temperaturę niż np. jasno oświetlone drzewa z tyłu? Słyszałem o jakichś filtrach żelowych zakładanych na lampę - wiesz coś może o tym?

  OdpowiedzUsuń
 2. Odnośnie filtrów to słyszałem o ich stosowaniu, nawet czasami sam z nich korzystam. Niestety nie jestem pewien jaki kolor zastosować podczas pracy w cieniu (przy świetle zachodzącego słońca pomarańczowy, przy świetlówkach zielony, ale tutaj chyba trzeba by trochę poeksperymentować samemu, mam takie filtry, a ostatnio szaro buro i nie wiem czy będzie jakaś lepsza okazja na plener).

  OdpowiedzUsuń
 3. tomekleszczynski17 września 2008 11:52

  A mógłbyś napisać coś o tych filtrach - gdzie można je nabyć, jak są mocowane na lampie? Dzięki

  OdpowiedzUsuń
 4. Temat jest dość obszerny, więc zamiast rozpisywać się w komentarzu zacznę lepiej pisać posta na ten temat (myślę że za kilka dni go opublikuję).

  OdpowiedzUsuń