wtorek, 26 sierpnia 2008

Portret w plenerze, cz. 2

Nie tak dawno zaprezentowałem na łamach mojego bloga pierwszą część filmu Jima Talkingtona z prophotolife odnośnie portretu w plenerze (post jest tutaj). Mam dla was dobrą wiadomość, pojawił się kolejny film z tej serii. Tym razem nie wykorzystano zewnętrznego oświetlenia, a dwa reflektory (jeden kontruje drugi tworząc bardzo dobre światło). Oświetlenie jest jak zwykle omawiane prostym i przystępnym językiem, autor daje też nam kilka wskazówek odnośnie wybrania miejsca do zdjęć oraz pozy modelki.

Za tydzień prawdopodobnie będzie kolejna odsłona z cyklu "Portret w plenerze", zatem radzę wam wybrać się w teren i poeksperymentować.

Znajomość angielskiego przyda się podczas oglądania tego filmu... jeśli masz problemy ze zrozumieniem materiału to poniżej znajdziesz krótkie streszczenie.episode 26, outdoor portraits #2 from Jim Talkington on Vimeo.


  • Jako lokację najlepiej wybrać miejsce w którym nie pada na modelkę bezpośrednie światło słoneczne, jeśli taka sytuacja zachodzi, można zastosować ekran/kurtynę (widać na filmie) eliminujący padające światło. Fotografowanie ludzi w słońcu to najczęstszy błąd fotografów - amatorów. W słoneczny dzień najlepiej fotografować w półcieniu, jeśli wybierzemy zbyt mocny cień rzucany przez drzewa, to zdjęcia będą miały zieloną dominantę.

  • Warto zrobić zdjęcie próbne, jeszcze bez żadnych dodatkowych elementów modyfikujących światło i skupić się na kompozycji (np usunięcie niepotrzebnych śmieci z kadru) oraz pozie modelki.Jeśli uważasz że moje streszczenie jest zbyt krótkie, to napisz o tym w komentarzu, a postaram się przetłumaczyć resztę (ale tam chyba wszystko 'widać' więc myślę że jest to zbędne).

1 komentarz:

  1. stanowczo za krotk. nie mowi nic praktycznie gdzie nalezy dokonac pomiaru ekspzycji- punktowo na obiekcie czy calej sceny. ponadto nie ma informacji o tle za obiektem itp.

    OdpowiedzUsuń