sobota, 17 stycznia 2009

1/8000s z lampami studyjnymi? To proste!

Jak powszechnie wiadomo, pracując w studio z lampami studyjnymi jesteśmy zwykle ograniczeni przez czas synchronizacji aparatu x-sync. Najczęściej jest to okolica 1/200s, i przy krótszym czasie nasza klatka nie zostaje w pełni naświetlona. Chyba pisałem już kiedyś o stosowaniu krótszych czasów (np. czasu 1/320s), i odpowiednim kadrowaniu. Każdy kto fotografował w studio wie, że bywają momenty w których 1/200s czy 1/320s to zdecydowanie za długi czas, i chciałoby się skoczyć np do 1/1000s albo i 1/4000s.

Dziś zaniemówiłem... okazuje się że lampami studyjnymi można uzyskać czas naświetlania nawet 1/8000s. Co więcej, naświetlając dobrze cały kadr. Wystarczy do tego fotocela ...oraz lampa systemowa ustawiona w tryb HSS(High Speed Sync).

Film dobrze opisujący całość (dużo lepiej niż ja w tym wpisie) możecie zobaczyć TUTAJ.

UPDATE

 1. Błysk lampy studyjnej trwa dużo więcej niż zwykłej lampy błyskowej (często nawet np 1/200s),

 2. Lampa błyskowa na aparacie (pracująca w trybie HSS) bardzo szybko (wcześnie) wykonuje pierwszy błysk,


Dlaczego zatem to działa? Pierwszy z błysków Lampy pracującej w trybie HSS wyzwala fotocelę lampy studyjnej, której błysk trwa przez cały czas naświetlania klatki.


Pozostaje pytanie, czy ten trik też może zadziałać z lampami takimi jak sb-24 lub sb-25 (gdzie błysk trwa naprawdę krótko).

3 komentarze:

 1. Przecież..
  Ale...
  Nie wierzę...

  Zaraz ktoś to opatentuje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę przyznać, że mi również szczęka opadła. Niewiarygodne niemal. Ach Polacy to jednak potrafią :) Nic tylko teraz hi-speed photography jak Chase J. oczywiście jeśli się ma lampy ...:(
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. ciekawy trick, na forum Canona http://canon-board.info/showthread.php?t=42775 jest cała dyskusja, również z udziałem autora posta :)

  OdpowiedzUsuń